ABD’de Michigan Üniversitesince ölçülen tüketici inanç endeksi, nisanda aylık 1,6 puan artışla 86,5 kıymetine çıkarak Mart 2020’den bu yana kaydedilen en yüksek düzeye çıktı.

Michigan Üniversitesi, Amerikalı tüketicilerin eğilimleri doğrultusunda hazırladığı nisan ayına ait tüketici itimat endeksi öncü datalarını açıkladı.

Buna nazaran, tüketici itimadı nisanda bir evvelki aya kıyasla 1,6 puan artarak 86,5 bedeline yükseldi.

Mart 2020’den bu yana en yüksek düzeye ulaşmasına karşın piyasa beklentilerini karşılayamayan tüketici itimadının 89,6 kıymetini alması öngörülüyordu. Endeks, martta 84,9 düzeyinde gerçekleşmişti.

Amerikalıların şu anki finansal şartlara yönelik değerlendirmesini ölçen mevcut ekonomik şartlar endeksi, nisanda aylık 4,2 puan artarak 97,2’ye çıktı.

Tüketicilerin uzun vadeli öngörülerini yansıtan tüketici beklentileri endeksi ise tıpkı periyotta değişim göstermeyerek 79,7 düzeyinde gerçekleşti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen başekonomist Richard Curtin, sağlanan ekonomik dayanaklar, düşük faiz oranları ve süratle artan aşılamanın
tesiriyle nisan ayı başında ekonomik büyüme ve istihdamda artış bildirildiğini kaydetti.

Curtin, mevcut ekonomik şartlardaki son kazanımlarla tüketici itimadının 1 yılın en yeterli düzeyine yükseldiğini, geleceğe dair ekonomik beklentilerin ise değişim göstermediğini tabir etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz