Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Yunan mevkidaşı Nikos Dendias ortasında evvelki gün Ankara’da yapılan basın toplantısında yaşanan tansiyondan sonra Atina’da telaş hâkim. Yunan başşehrinde dün “Şimdi ne olacak”, “Diyalog, istişari görüşmeler devam edecek mi” ve “Türkiye ile yeni bir kriz mi geliyor” sorularına karşılık arandı.

YUMUŞATMA UĞRAŞI

Yunan Dışişleri Bakanlığı, dün öğlen saatlerinde bir açıklama yaparak tansiyonu düşürmeye çalıştı. Basın toplantısında söylenenlere hiç değinilmeyen açıklamada şöyle denildi: “Yunanistan’ın Türkiye ile hem ikili hem de AB çerçevesindeki münasebetlerine dair görüşleri bilinmektedir. Görüş ayrılıkları vardır ve olacaktır. Buna rağmen Yunan hükümetinin, başta iktisat ve ticaret olmak üzere, bir dizi hususta Türkiye ile olumlu gündem için siyasi iradesi vardır. Müspet gündem, alakaların düzelmesi ve ortamın yumuşamasına yardımcı olabilir. İki taraf, bundan sonra her seviyede yapılacak temaslarda, bu istikamette adımlar atılması için çalışılmasında mutabık kaldılar.” Yunan hükümetine yakın kaynaklar da, “Değişen bir şey yok. Diyaloğa devam. Dendias, Çavuşoğlu’nu Atina’ya davet etti. Bu ziyareti bekliyoruz” diye konuştu.

HAKSIZ YORUMLAR

Tüm dikkatlerin iki ülke dışişleri bakanlarının tekrar bir ortaya gelecekleri 27-29 Nisan’da Cenevre’de yapılacak gayriresmi Kıbrıs toplantısına yöneldiği Atina’da, Ankara’daki basın toplantısındaki tansiyonun nedenleri ise saptırıldı. Tansiyonu, “Batı Trakya azınlığına ‘Türk’ dediği için Çavuşoğlu’nun başlattığı” tez edildi. Dendias’ın son derece tahrik edici açıklamaları ‘haklı tepki’ imiş üzere gösterildi. Dendias’ın ithamları da, ‘Yunanistan’ın kararlılığını gösterdi’ halinde yansıtıldı.

İÇ SİYASET ÇEKİŞMESİ Mİ

Buna rağmen Yunan Dışişleri Bakanlığı eski danışmanlarından Prof. Panayiotis İoakimidis, Ta Nea gazetesindeki yazısında, “Kimse iki bakanın canlı yayında çekişmesini beklemiyordu. Siyasette ne vakit susacağını bilmek çok kıymetlidir. Mikrofon önünde yapılan diplomasi, hiçbir sonuç vermez” dedi. Birebir gazetenin muharriri Mihalis Miços ise, “Söylem tonunu yükselten Çavuşoğlu değil Dendias idi. Yunan hükümetinde, iki farklı çizginin bulunduğu, Dendias’ın Başbakan (Kiriakos) Miçotakis’in halefi imiş üzere ortaya çıkma hedefiyle kendi siyasetini uyguladığı söylentileri dolaşıyor. Bu senaryolar, derhal yalanlanmalıdır” tabirini kullandı.

TALİMAT MİÇOTAKİS’TEN

Dendias dün Yunan Başbakanı Miçotakis ile görüşerek, Ankara ziyareti hakkında bilgi verdi. Yunan hükümet kaynakları, Başbakan Miçotakis’in, Dendias’ın Ankara’daki icraatından memnuniyetini lisana getirdiğini söyledi. Birebir kaynaklar, Dendias’ın hem Ankara’ya hareketinden evvel hem de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşmesinden sonra Miçotakis ile konuştuğunu belirterek, Yunan Başbakanı’nın Dendias’a talimatının “tahrik edildiği takdirde gerektiği formda karşılık vermesi” olduğunu aktardı.

SİHA’LAR ERMENİ VE YUNAN LOBİLERİNİ TELAŞLANDIRDI

ABD’deki Ermeni ve Yunan lobileri, ünlü teknoloji teşebbüsçüsü Elon Musk’ın SpaceX isimli şirketi ile haziranda uzaya fırlatılacak Türkiye’nin sekizinci uydusu Türksat 5B’yi engellemek için ABD Federal Havacılık İdaresi’ne (FAA) mektup yazdı. ABD’de faaliyet gösteren Yunan Amerikan Liderlik Kurulu ve Amerika Ermeni Ulusal Komitesi’nin kaleme aldığı mektupta uydunun Türkiye’nin askeri imkânlarını arttıracağı belirtildi ve bu durum ‘tehlikeli’ olarak nitelendirildi. Mektupta uydunun vazifeye başlaması ile Türk silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) kabiliyetlerinin artacağının da altı çizildi. Mektupta fırlatmanın hemen durdurulması daveti yinelendi. Türkiye’nin uzaydaki yedinci uydusu 5A, 8 Ocak 2021 tarihinde ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Üssü’nden uzaya fırlatılmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz