Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile düzenlediği basın toplantısında 4 yıl evvel İsviçre’de yapılan ve Rum önder Nikos Anastasiadis’in masayı terk etmesi nedeniyle olumsuz sonuçlanan son Kıbrıs konferansının federasyon gayretlerinin da sonu olduğunu belirtti. Rumların Kıbrıs Türkleriyle rastgele bir egemenlik ve güç paylaşımı istemediğini vurgulayan Çavuşoğlu, “Bu toplantıyı BM’ye Türkiye önerdi. Dorukta neyi görüşeceğimizi belirleyeceğiz. Kıbrıs’ta lakin iki farklı devletli iki farklı egemenliğe dayalı bir tahlil yaşayabilir” dedi.

‘ASLA TAVİZ VERMEYECEĞİZ’

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar da Rumlarla yarım asırdan fazladır federasyon görüşmeleri yapıldığına dikkat çekerek, “Bu kez birinci kere yeni fikirler lisana getireceğiz. Ada’daki mevcut gerçekler ışığında iki devletin, iki başka egemenlikte işbirliği yapabileceği bir tahlil olabilir. Federasyon tuzağına artık düşmeyeceğiz. Türkiye’nin garantörlüğü ve egemenliğimizden asla vazgeçmeyeceğiz. Türkiye ile büsbütün tıpkı fikirdeyiz” dedi.

‘KAVGA MI DİYALOG MU’

Çavuşoğlu, ayrıyeten Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’la yaşananlara değindi ve “Atina arbede mı istiyor, diyalog mu karar verecek, biz yapan tavrımıza devam edeceğiz” dedi. Çavuşoğlu, Ankara’daki basın toplantısı öncesinde Yunan heyetinin kendisine “Basın toplantısında biz tartışma yaratacak kelamlardan kaçınacağız, sizden de rica ediyoruz” dediğini fakat Dendias’ın bir noktada Türkiye’yi suçlaması üzerine gerekli karşılığı verdiğini söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz