İsrail Sıhhat Bakanı Yuli Edelstein, yaptığı yazılı açıklamada, açık havada maske zaruriliği kalkarken, kapalı alanlarda maskenin mecburî olmaya devam edeceğini bildirdi. İsrail’deki aşılama kampanyasının akabinde hadiselerde kayda kıymet bir düşüş kaydedilirken, 21 Şubat’tan itibaren kısıtlama önlemleri kademeli olarak gevşetiliyor. Açık havada maske takma zorunluluğunun da kaldırılacak olması, olağanlaşma bağlamında sembol bir karar.

NÜFUSUN YÜZDE 61’İ AŞILANDI

Başbakan Binyamin Netanyahu, aşı bilgilerinin Pfizer ile paylaşılması karşılığında, mRNA teknolojisine sahip milyonlarca Pfizer&BioNTech aşısının ülkeye tedarik edilmesini sağlamıştı. Yaklaşık 9.3 milyon nüfusa sahip ülkede, şimdiye kadar 5 milyon 338 bin 273 şahsa COVID-19 aşısının birinci dozu, 4 milyon 960 bin 281 şahsa de ikinci dozu uygulandı. Bu da toplam nüfusun yaklaşık yüzde 61’ine denk geliyor.
Sıhhat Bakanlığının datalarına nazaran, ülkede son günlerde günlük COVID-19 vaka sayısı 200’ün altına düşmüş durumda. Ocak ayının ortalarında ise günlük yeni vaka sayısı 10 bin dolaylarındaydı. Dolayısıyla aşının İsrail’de normalleşmeyi sağladığı düşünülüyor. Ülkede bugüne kadar 6 bin 312 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybederken, toplam vaka sayısı ise 836 bini geçti.

FİLİSTİN’DE VAKALAR YÜKSEK

İsrail, aşılamayla nispeten rahat nefes alırken işgali altında tuttuğu Filistin toprakları Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nde ise aşılama oldukça düşük. Bölgede faaliyet gösteren insan hakları örgütleri, İsrail’e, 4.8 milyon Filistinli’ye aşı tedarik etme çağrısında bulundu. Ancak İsrail, Filistin’in bu aşıları kendisinin tedarik etmesi gerektiğini söylüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz