Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamaya nazaran, Macron, Merkel ve Şi’nin ortasında yapılan görüşmede iklim değişikliği ile çaba, bioçeşitliliği muhafaza, 22 Nisan’da düzenlenecek iklim doruğu, 26. Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Taraflar Konferansı (COP26) ve Marsilya’da Dünya Doğayı ve Doğal Kaynakları Muhafaza Birliğinin (IUCN) Fransa’nın mesken sahipliğinde eylülde düzenleyeceği kongre ele alındı.

Macron ve Merkel, Şi’ye iklim konusunda ve bilhassa sera gazı salımıyla ilgili beklentilerini lisana getirdi.

Şi de 2030’a kadar sera gazı salımıyla ilgili amaçlarını paylaştı.

Macron ve Merkel, görüşmede milletlerarası finansmanının sürdürülebilir kalkınma amaçlarına ve Paris Mutabakatına uyumlu halde projelere yönlendirilmesini gerektiğini belirtti.

Şi, bioçeşitliliği muhafaza konusunda ülkesinin, doğayı muhafazaya yönelik siyasetler geliştiren ve 50 ülkenin içinde bulunduğu “Doğa ve Halklar için Yüksek Gaye Koalisyonuna” katılmayı istediği ve Afrika’da çölleşmeyi durduracak Büyük Yeşil Duvar Teşebbüsü’ne dayanak verdiğini kaydetti.

Macron ve Merkel, görüşmede Şi’yi Dünya Sıhhat Örgütü bünyesinde salgınları tedbire düzeneklerinin güzelleştirilmesine ve salgınlarla ilgili şeffaf ve bağımsız değerlendirmelere katkıda bulunmaya çağırdı.

Üç başkan, ilgili ülkelere tesirli ve eşit formda yardım sağlamaya yönelik oluşturulacak milletlerarası tahlilde, Dünya Sıhhat Örgütünün (DSÖ) yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı global aşı ve tedavi programının temel alınması konusunda fikir birliğine vardı.

Şi, görüşmede ayrıyeten Çin’in pazarına erişimi düzgünleştirme taahhüdünü teyit etti ve yabancı yatırımlarına ait yeni açılımlarını açıkladı.

Macron ve Merkel, görüşmede birebir vakitte insan hakları konusunu, İran, Myanmar ve Kuzey Kore’deki durumları ele aldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz